Kırşehir Valiliği
Kırşehir Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Kırşehir Valiliği
Kırşehir Valiliği

5 Haziran Dünya Çevre Günü

05 Haziran 2020
5 Haziran Dünya Çevre Günü

 

            Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü,

 Çevre kavramı 1972 Stockholm Konferansından bu yana dil, din, ırk, gelişmişlik ayrımı yapılmaksızın bütün dünya ülkelerinin gündemine girmiştir.

            Dünya çevre günü gerek dünya ülkeleri gerekse ülkemiz için önemli gelişmeler sağlanması ve çevrenin olumsuz yönde etkilenmemesini bertaraf edici önlemlerin alınması yönünden oldukça önemlidir.        

            Bu gün sürekli ilerleyen ve gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Amacımız insan sağlığını korumaktır. Ekolojik dengeyi ekonomik kalkınmayı sağlamak, gelecek nesillere sağlıklı, doğal, fiziksel ve toplumsal bir çevre bırakmaktır.

            Soluduğumuz hava, ağaçlar, ormanlar, deniz ve toprak, tarih ve yaşadığımız mekanlar, kısacası canlı cansız tüm doğa ölümcül bir tehdit altında bulunmaktadır. Mavi dünyamız gün geçtikçe grileşiyor, kontrolsüz gelişme ve çevreye zarar veren teknolojiler yeşili ve onu besleyen maviyi hızla yok ediyor. Hava, su, toprak arasında milyonlarca yıldır devam edip gelen kusursuz denge belki de tamiri imkansız hale getirmek onu korumak hepimizin görevi olmalıdır.

Dünya çevre programı (UNEP) bu yılki temayı Biyolojik çeşitlilik olarak belirlemiştir. Biyolojik çeşitlilik 8 milyon bitki ve hayvan türünün bunları barındıran ekosistemi ve bunlar arasındaki genetik çeşitliliği içermektedir. Sürdürülebilir dünya için doğal yaşam çeşitliliğinin korunması büyük bir zaruret haline gelmiştir. İlimizde de Endemik bitkilerin yoğun olduğu Seyfe Kuş Cenneti  ,  Aşıkpaşa  Tabiat Parkı ve Obrukbaşı Taşocağı mevkisi gözümüz gibi bakmamız gereken yerlerdir.

            Dilerim ki, çevre kirlenmesi, yok olan canlı türleri bozulan ekolojik denge gibi insan faaliyetlerinden doğan olumsuz sonuçları tartıştığımız ve çareler aradığımız 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve 2020 Çevre Yılı kirlenmenin, bozulmanın gerileyeceği, doğanın özenle korunacağı günlerin ve yılların hazırlayıcısı olur.

            5 Haziran Dünya Çevre Gününüz kutlu olsun.

 

 

 

                                                                                                      İbrahim AKIN

                                                                                                      Kırşehir Valisi

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır